Etkili CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır?

 07-04-2010 | Yazan : alper | Kategori : Kariyer

  Etiketler:, , , , , , , , ,

0

CV - Özgeçmiş

CV – Curriculum Vitae  ve Resumé Ne Demektir?

Latince Curriculum Vitae [Hayat Yarışı] (CV) anlamına gelmektedir. Resumé ise fransızcadan gelmektedir ve anlamı “özet” dir. Biz kendi dilimizde bu iki kelimeyi “Özgeçmiş” olarak tanımlar ve kullanırız.

Özgeçmiş karşınızdaki kişiye, iş ve eğitim yaşamınızda edindiğiniz bilgi, beceri ve deneyimleri aktaran ve geleceğinizi etkileyecek çok önemli bir araçtır. Fakat özgeçmiş hazırlamanın standart bir formatı yoktur. Özgeçmiş kişiden kişiye farklılık gösterir. Özgeçmişinizin etkili olup olmadığını nasıl anlarız? Şöyle anlarız ; iş başvurusunu yaptıktan sonra  görüşmeci mülakat için tekrar sizi çağırıyorsa o özgeçmiş etkili olmuş diyebiliriz.

Özgeçmişinizin yönetici tarafından tamamının okunması niteliklerinizi net belirtmeniz kadar özgeçmişin diğerlerinden farklı ve ilginç olmasına bağlıdır. Bir özgeçmiş ne kadar ilginç ve farklı olursa o kadar ilgi çekecektir.

İlginç CV hazırlamak için birkaç ipucu:  Powerpoint sunusu olarak bir cv hazırlayabilirsiniz. Cd’ içine kendi dinamik kartvizitinizi – sununuzu hazırlayabilirsiniz (autorun cd programlarıyla) .

Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilecek en önemli hususlar şunlardır :

  • Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerini kesinlikle doğru kullanın
  • Özgeçmişinize eklediğiniz e-postanız adınız ve soyadınıza ait olsun, bir çok ciddi özgeçmişin altında sahibinin saçma salak imzası oluyor ve gerçekten yazık oluyor.. (ör: > cilgin_cocuk@asss.com)
  • Mutlaka yeni çekilmiş bir vesikalık resminiz ekli olsun,
  • Özgeçmişiniz kısa ve öz olsun, içinde kimlik, eğitim durumu, iş deneyimleri, dil bilgisi, kurs ve seminer bilgileri, iletişim bilgileri olsun.
  • Özgeçmişiniz düzgün ve temiz görünsün, bilgiler düzenli olsun.
  • İş deneyiminiz varsa en fazla iki sayfa uzunluğunda olsun..

Unutmayın bir özgeçmişin en etkili olanı sizi başvurduğunuz görüşmeye davet ettiren özgeçmiş olanıdır. Görüşme daveti aldıktan sonra iş artık size kalıyor, görüşmede işveren üzerinde bıraktığınız olumlu izlenimler işe alınmada büyük rol oynuyor..

İş Görüşmesinde (Mülakatta) Sorulacak Olası Sorular ve Dikkat Edilecek Hususlar :
1- Çalıştığınız şirketten – işinizden – neden ayrılıyorsunuz (veya ayrıldınız) ?

Bu soruya çok dikkatli cevap vermelisiniz. Kesinlikle eski işinizi, yöneticileri ve çalışanları kötülemeyin. Genel cevaplar vermeye gayret edip, hedeflerinizin yüksek olduğunu, yeteneklerinizi tam olarak göstermenizi sağlayacak ortamın oluşmadığı gibi nedenler sunun.

2- İş dışında neler yaparsınız ? (Hobi ve uğraşlarınız..)

Burada hobilerinizden bahsederken aktif olarak içinde bulunduğunuz uğraşlar, grup aktiviteleri v.s. uğraşları ön planda tutmalısınız. Karşı taraf sizin aktif, sosyal yönünüzü, grup bilincine ne kadar sahipsiniz anlamaya çalışıyor. Bireysel uğraş ve hobiler keyiflidir fakat karşı tarafta yalnız bir birey olduğunuz hissi bırakabilir. Bu sorunun bir artısı da işveren ile aynı uğraşlara sahip olabilmenizdir ki bu da size görüşme sırasında daha fazla ortak noktalardan bahsetme olanağı sunar.

3- Bir işte takım ruhunun önemi nedir ve sizin takım olarak başardığınız bir proje varmı ?

Bu soruda takım içerisinde uyumlu olup olamayacağınız değerlendiriliyor.

4- İşveren şirket ve iş hakkında neler biliyorsunuz?

Başvuru yaptığınız iş ve şirket hakkında mutlaka araştırma yapın..

5- Şirketimize neler katabilirsiniz, sizi farklı kılan şey nedir?

Burada kendinizden bahsedin, yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi, başarılarınızı anlatın ve bunların işinize sağlayacağı katma değeri vurgulayın..

Özellikle kendinizi çok iyi tanıyın. Olumlu ve olumsuz, fazla ve eksik yanlarınızı mutlaka bilin..Related Posts with Thumbnails

Yorum Yaz