Pazarlama ve Reklam Bütçesi Nasıl Belirlenir?

 31-01-2017 | Yazan : alper | Kategori : Reklam, Satış & Pazarlama

  Etiketler:, , , ,

0

reklam-butce-1

Reklam bütçesi hazırlama konusunda birçok teknik vardır. Bunlar tahmini ve geçmiş kararlara göre yapılan analizlerle bir bütçe oluşturma teknikleridir. (Geçmiş satış verileri, pazar payı raporları, rakiplerin reklam bütçesine göre bütçe belirleme bunlardan bir kaçıdır. Rakiplere göre hareket etmek en sakıncalı tekniktir.)

Günümüzde birçok  markanın kullandığı bir yöntemden bahsetmek istiyorum.

Hedef – Faaliyet Yöntemi:

Bu yöntemde satış hedeflerine göre pazarlama ve reklam hedefleri belirlenir. Satış hedeflerinin tutturulmasında pr, reklam ve pazarlama maliyetlerinin ne olacağı olası satış rakam aralıklarına göre tahmini olarak belirlenir ve reklam bütçesi en az sapma payıyla oluşturulur.

Reklam Bütçesini Etkileyen Unsurlar:

Mamul Yaşam Eğrisindeki Aşama: Yeni ürünler genellikle daha fazla reklam bütçesi gerektirir çünkü kullanıma alıştırma ve tanıtma süresi eski tanınmış ürünlere göre daha maliyetli olacaktır.

Pazar Payı: Pazar payları büyük ürünler, satışların yüzdesi cinsinden daha az bütçe gerektirir.

Rekabet: Yüksek harcamaların yapıldığı ve çok fazla rakibin olduğu piyasalarda çok daha fazla reklam bütçesi oluşturmak gerekecektir.

Reklam Sıklığı: Sık aralıklarla tekrarlanması gereken koşullar varsa yine reklam bütçesi fazla olacaktır.

Bu maddelere bakıldığında bütçeyi, ürün, pazar, satışlar ve hedefler, pazarlama faaliyetleri, rakipler, bölgesel şartlar ve piyasa durumu belirleyecektir. Bunu kendinize uyarlayıp analiz yaptığınızda ortalama bir bütçe çıkarmış olacaksınız.

Diğer yazımızda Reklam Stratejimizi nasıl belirleriz? konusundan bahsedeceğim.

Halkla İlişkiler, Pazarlama ve Reklam Stratejisinin Belirlenmesi

Related Posts with Thumbnails

Yorum Yaz