Sosyal Medyada Etkin Olmanın Yolları!

 03-09-2017 | Yazan : alper | Kategori : Sosyal Medya

  Etiketler:, , , ,

0

Sosyal Medya Neden Önemli?

Sosyal medya eğlenceli olduğu kadar artık markaların da konuşulduğu bir mecra oldu. Sosyal medyanın gücünü farkeden markalar ve ticari işletmeler bu mecrada var olabilmek için ellerinden geleni yapmaya başladılar. Sosyal medyada yer almak da sadece bir sayfa / hesap oluşturmakla olmuyor haliyle. Birçok kurala uymak zorunda olduğunuz bu zorlu mecrayı doğru kullanabilmek için markalar ya bir uzmanla çalışıyor ya da bu teknik ve kuralları öğrenip uygulamaya çalışıyor.

Sosyal medyada hedef müşteri kitlenizi kendi hesaplarınızı takip etmeye yöneltmek ve bu sayede hatırı sayılır bir kitle oluşturmak markanız ve ürünleriniz için hazır bir pazarlama / pr alanına sahip olmanız anlamına geliyor.

Facebook, Instagram, twitter, youtube, pinterest gibi kanalların sık kullanıldığı mecrada başarılı olabilmek ve bundan kazanç sağlamak artık çok zor değil. Sosyal medyada verimli takipçi oluşturmanın yollarını maddeler halinde sıralayacağız. Bu süreci ister kendiniz yönetin isterseniz bir uzmanla birlikte yürütün hiç farketmez. Tek yapmanız gereken sadece kuralllara uymak ve pazarlama teknikleri alanında kendinizi geliştirmek olacaktır.

*Öncelikle konunuzu belirleyin. Bu bir marka ise kurumsal kimliğini tam oluşturun. Bir logosu, sloganı, bir felsefesi, vizyonu v.s. olsun.

*Kurumsal renklerinize uygun görseller hazırlayın. Ürün ve hizmetlerinizin görsellerini kurumsal kimliğinize uygun hazırlayıp, açıklamalı olarak ilgili sosyal medya sayfalarınıza yükleyin.

*Hastag (etiketleme) kullanımı yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle yüksek kitlelerin kullanacağı hastag’ları kullanın.

*Kendi profilinizde bulunan arkadaşlarınıza tanıtım yaparak ilk onların beğenmelerini ve paylaşmalarını sağlayın.

*Sponsorlu reklam düzenleyin ve hedef kitle belirleyerek daha yüksek bir kitleye ulaşın.

*Fenomen olarak tabir edilen yüksek takipçili hesaplarla iletişime geçin ve sizin tanıtımızı yapmalarını isteyin. Gerekirse cüzi bir miktara anlaşın.

Not: Bir sonraki yazımda facebook ve instagramda nasıl etkili reklam verilir adlı konuyu inceleyeceğim Bu yazıyı mutlaka okuyun. Çünkü birçok insan reklam verdiğini zannederken çok fazla para harcayarak istediği verimi elde edemiyor. Sponsorlu reklam denilince işin içine elli özel ayar giriyor.. Bu konuda da sizi elimden geldiğince bilgilendireceğim.

 

Related Posts with Thumbnails

Yorum Yaz